امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۰۳ - Tuesday 23rd April 24

ویژه تولد ۲۳ سالگی «پریسا پورمشکی» دختر هزار چهره اینستاگرام - کلبه سرگرمی و کولاک

گفت و گوی اختصاصی کولاک با پریسا پورمشکی:
می خواهم بزرگترین شرکت فیلمسازی دنیا را داشته باشم!

پریسا پورمشکی، متولد یازده تیر هزار و سیصد و هشتاد، خوزستان، دزفول، فارغ التحصیل رشته تجربی و یکی از پرمخاطب ترین هنرمندان دنیای مجازی در سبک و ایده پردازی مقوله طنز، با «پریسا پوربلک» به بهانه روز میلادش گفتگویی صمیمی داشته ایم که با هم می خوانیم.

بهترین اتفاق سال گذشته برای شما چه بوده است؟

سال گذشته قرار بود خیلی کارها انجام شود که به عنوان یک دختر در ایران برای اولین بار اتفاق می افتاد ولی متاسفانه از شهریور پارسال همه چیز عوض شد و دل و دماغ آن هم از دست رفت، ولی اگر بخواهم بهترین اتفاق سال گذشته را انتخاب کنم برگشتن پیجم و خودم پیش خانواده ام و گرفتن اجازه فعالیت دوباره در فضای مجازی بود، بماند که قبل از آن چه اتفاقهایی افتاده بود.

و بهترین اتفاق سال آینده را پیش بینی کنید!

اتفاق مشخصی را پیش بینی نمی کنم چون باور دارم اگر قبل از اینکه اتفاقی قطعی شود راجع به آن صحبت شود یا راجع به آن زودتر ذوق کنم کنسل می شود! ولی دوست دارم در سال جدید به رویای واقعی ام یعنی سینما نزدیکتر شده باشم.

بهترین تعریفی که تا امروز از خودتان شنیده اید چه بوده است؟

بهترین تعریفی که از من شد و باعث شد کلی انرژی بگیرم، دوباره خودم را پیدا کنم و از گودال خودم را نجات بدهم از طرف برادران جلیلوند بود که به نظر من معجزه ای در دنیای سینما هستند، از ته قلبم دوست دارم مشکلاتی که برایشان ایجاد کرده اند زودتر برطرف شود چون از نظر من پاک ترین و صادقانه ترین هدف را در دنیای سینما دنبال می کنند.

چه ویژگی هایی از خودتان را دوست دارید؟

هیچ آدمی در دنیا بی نقص نیست و مهم این است تلاش کنیم انسان بهتر و مفیدتری باشیم و کمتر دل  بشکنیم، من هم از نظر خودم نقص های زیادی دارم ولی بهترین ویژگی که از خودم دوست دارم این است که به جزییات هر چیزی توجه زیادی می کنم و سرسری از موضوعات رد نمی شوم، به حرکات آدم ها، به پشت پرده کارها، به اتفاقات به ظاهر بی اهمیت و به آینده کارها قبل از انجام آن خوب فکر می کنم.

اولین کتابی که خوانده اید و دوست داشته اید در خاطرتان مانده است؟

در بچگی عاشق کتاب داستان بودم و در ذهن خودم مدام تخیل می کردم و فیلمش را تصور می کردم، حتی موزیک متن داستان را هم می ساختم ولی اولین رمانی که خواندم و برای من تاثیرگذار بود رمان کفترکش بود که در یازده سالگی و در کتابخانه مدرسه خواندم.

اسم کتاب زندگی تان را چه می گذارید؟

همان پوربلک! اسمی که در بچگی ام به خاطر فامیلی ام که پورمشکی بود با آن مسخره می شدم، ولی باعث به وجود آمدن انگیزه درونم شد و فهمیدم که با آنها فرق دارم و هدفم این شد که روزی همه آدم ها این اسم را بشناسند.

و اولین فیلمی که دیده اید و توجهتان را جلب کرد تا به سینما بیشتر علاقه مند شوید را نام می برید؟

اولین فیلمی که باعث شد عاشق سینما شوم فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی بود و فیلم های فانتزی و تخیلی شبیه به آن مثل هری پاتر، در بچگی انیمیشن هم خیلی زیاد می دیدم و به نظرم بزرگترین درسهایی که در زندگی یاد گرفته ام را مدیون انیمیشن های خوب بچگی ام هستم.

و آخرین سریال خوبی که دیده اید؟

تا جایی که یادم می آید تنها تفریح من در زندگی دیدن فیلم و سریال بوده و به خاطر همین سریالهای خیلی زیادی دیده ام ولی سریال های محبوبم black mirror و  stranger things هستند و آخرین سریالی هم که دیده ام severance بوده که ایده بسیار جالبی داشته است.

چرا دوست دارید در سینما فعالیت کنید؟ آیا این به خاطر علاقه به شهرت است؟

نه اصلا؛ بزرگترین رویای من ساختن اثری است که ماندگار و تاثیرگذار باشد و انسان ها را تغییر دهد، عقیده ها را و قوانین اشتباه را، از بچگی ام به این اعتقاد دارم که حتی یک نفر می تواند دنیا را به جای بهتری تبدیل کند و من هم دوست دارم جزوی از این باشم، در خصوص شهرت هم دوست دارم اسمم معروف تر از چهره ام باشد، مثل کارگردانی و تهیه کنندگی که به نوعی خالق هستند.

تیپ شخصیتی شما در اینستاگرام چقدر شبیه شخصیت شما در واقعیت است؟

تا حد خیلی زیادی شبیه خودم است چون باور دارم اینکه در فضای مجازی نقش بازی نکنید و خود واقعیتان باشید خیلی زیباتر و موفقیت آمیزتر است.

چقدر در کوچه و خیابان شما را می شناسند و معمولا عکس العمل ها چگونه است؟

این یکی از بهترین اتفاق های زندگی ام و دنیاست و خیلی خوشحال می شوم وقتی کسی مرا می شناسد و با من صحبت می کند چون باعث افتخار است، خیلی وقت ها هم متوجه پچ پچ ها می شوم ولی چون خجالت می کشند جلو نمی آیند.

شهرت را دوست دارید؟‌

به نظر من هر کسی می گوید شهرت را دوست ندارد دروغ می گوید، شهرت خیلی چیز خوبی است و خیلی مواقع به آدم کمک می کند، منتهی قبلا هم گفته ام شهرتی که به همراه محبوبیت باشد، شهرتی که به خاطر هنر و نه به خاطر حاشیه های یک آدم باشد، ولی خب خیلی مواقع هم آزاردهنده است و باعث می شود که نتوانید خیلی راحت یا خود واقعی تان باشید، ولی در کل شهرت خیلی چیز خوبی است.

تقریبا می شود گفت مشهورترین و پرمخاطب ترین بلاگر اینستاگرام هستید، وقتی شروع کردید تصور این موقعیت را می کردید؟

قبل از اینکه پیج بزنم و فعالیت طنز را در اینستاگرام شروع کنم خیلی ویدئوهای بچه های کمدین اینستاگرام را دنبال می کردم و خیلی علاقه داشتم، از یک جایی به بعد شروع کردم به ساختن  ویدئو و متوجه شدم خیلی به ساختن ویدئو علاقه دارم، از همان زمان شروع به آپلود کردن ویدئوها کردم و بله انتظار آن را داشتم و می دانستم یک روز بالاخره این کارها دیده می شوند، وقتی شروع به فعالیت کردم تقریبا دو سال طول کشید تا فقط هشتاد هزار فالوور جمع کردم ولی در سال سوم فعالیت ناگهان: بمب ترکید! و پیج من به دو میلیون و پانصد هزار نفر رسید.

خیلی ها می گویند درآمد شما میلیاردی است و برای هر استوری صد و بیست میلیون تومان می گیرید، این موضوع چقدر صحت دارد؟

بله متاسفانه شایعات دروغ درباره درآمد بلاگرها و اینفلوئنسرها خیلی زیاد شده و دلیل آن هم این است که خیلی دشمن زیاد پیدا کرده اند، البته من بلاگرهایی را می شناسم که هزینه های خیلی هنگفتی می گیرند که به هیچ عنوان نمی ارزد و باعث به وجود آمدن چنین شایعاتی شده است، اما در خصوص خودم اگر بگویم همیشه هزینه تبلیغاتم را به شکلی گرفته ام که مشتری ها راضی باشند و بیشتر از آن هزینه ای که پرداخت می کنند  بازدهی بگیرند، من حتی به خاطر اتفاق های که پارسال پیش آمد و خیلی از آدمها ضرر کردند نه تنها هزینه تبلیغاتم را گران نکردم بلکه پنجاه درصد از قیمت سال پیش هم کمتر از مردم دریافت می کنم.

چرا هیچوقت سعی نکرده اید با حاشیه بیشتر دیده شوید؟

به نظر من حاشیه آدم را معروف می کند ولی محبوب نه و خیلی ها مخصوصا در ایران دارند این کار را انجام می دهند ولی در آخر فقط به ضرر خودشان می شود، البته این نظر من است.

چقدر از زمان خود را در طول روز در فضای مجازی و اینستاگرام می گذارنید؟

بعد از پنج سال فعالیت‌ در اینستاگرام در حال حاضر ترجیح می دهم بیشتر وقتم را با خانواده و دوستانم بگذرانم و فقط مواقعی که باید تولید محتوا کنم یا تبلیغات انجام بدهم گوشی را به دست بگیرم، بقیه مواقع گوشی در کیف من یا حتی خاموش است!

در صورت بسته شدن اینستاگرام چه می کنید؟

اینستاگرام همین الان هم فرقی با بسته شدن ندارد و خیلی مخاطب های خود را از دست داده است، با اینکه مالیات های به شدت سنگین میلیاردی برای اینفلوئنسرها بریده اند و خواهند برید ولی در جواب سوالتان سعی می کنم در اپلیکیشن های مختلف هم فعالیت داشته باشم و رشد کنم.

دنیای مجازی چقدر آدمها را از دنیای حقیقی دور کرده است؟

خیلی خیلی زیاد و به نظر من احمق ترین آدمهای دنیا کسانی هستند که فضای مجازی را با زندگی واقعی خودشان مقایسه می کنند، این کار اشتباه محض است، این را از منی بشنوید که کار من این است، ادیت عکس و ویدئو زیاد انجام داده ام و از پشت پرده تمام عکس ها و ویدئوهایی که در فضای مجازی گذاشته می شود خبر دارم، در فضای مجازی همه می خواهند نشان بدهند که قوی هستند و مشکلات روحی و مالی ندارند و همین باعث می شود که با زندگی واقعی آنها خیلی تضاد ایجاد شود و خیلی از مردم این را باور و از خودشان بدشان می آید، اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و این یعنی شروع اتفاق های بد!

مهمترین یا مشهورترین شخصیت هایی که در اینستاگرام برای شما کامنت گذاشته اند و انتظار آن را نداشته اید؟

خیلی از بازیگرها و کارگردانهای ایرانی برای من کامنت گذاشته اند و جواب من را داده اند ولی فکر می کنم پرفالوورترین کسی که با هم ارتباط و همدیگر را فالو داریم و برای هم کامنت می گذاریم شخصیت کمدین اینستاگرام خابی باشد!

صمیمی ترین دوستان شما چه کسانی هستند؟

به تازگی خیلی از دوستانم را از زندگی ام حذف کرده ام، از این به بعد دوست دارم بیشتر با افرادی بگردم که من را به آدم بهتری تبدیل کنند.

اگر بخواهید کادو بدهید یا بگیرید اولویت های شما چه چیزهایی است؟

به نظر من هدیه دادن فقط به خاطر مناسبت های خاص نباید باشد، من هر موقع جایی رفته ام و چیزی دیده ام که یاد شخص خاصی افتاده ام برای او هدیه گرفته ام، هدیه گران را هم دوست دارم و به نظر من هدیه باید معنوی و احساسی باشد و به طرف نشان بدهد چقدر به یاد او هستیم و به کوچکترین حرفهایی که به ما زده توجه داشته ایم، راستش را بخواهید هدیه دادن را خیلی بیشتر از هدیه گرفتن دوست دارم.

چه ویژگی هایی از زندگی را بیشتر دوست دارید؟

رابطه بین خوشحالی و غم را در زندگی خیلی دوست دارم، انسان ها هر چقدر مشکلات و سختی بیشتری داشته باشند در آینده از لحظات بیشتر لذت می برند، مثلا من به مدت شش ماه به دلایلی نمی توانستم از بینی نفس بکشم و خیلی اذیت شدم ولی بعد از آن از هر نفسی که می کشم لذت می برم و خدا را شکر می کنم، در صورتی که خیلی از آدم ها قدر این نفس کشیدن را نمی دادند.

این روزها روی کدام ترانه از کدام خواننده قفلی زده اید؟

روی موزیک خاصی قفلی نمی زنم و همه شکل سبکی را گوش می دهم چون عاشق موزیک هستم و به نظر من موزیک به اندازه نفس کشیدن حیاتی است، اهمیت زیادی به موزیکهای بی کلام می دهم و بهترین موزیک ها، موزیک هایی هستند که باعث می شوند انسان به فکر فرو برود.

اگر قرار بود جای یک نفر دیگر باشید آن شخص چه کسی بود؟

به نظر من این جمله خیلی اشتباه است و هیچوقت هیچ آدمی نباید جای هیچ کس دیگری باشد، ما باید سعی کنیم در زندگی بهترین نسخه از خودمان باشیم، مدام در حال پیشرفت و تبدیل شدن به انسان بهتر و مفیدتری باشیم.

از آنچه امروز هستید راضی هستید؟

خدا را شکر راضی هستم و خوشحال ولی قانع نه.

اگر به عقب برگردید چه چیزی را در زندگی تان تغییر می دهید؟

قشنگترین جمله ای که راجع به این جمله شنیده ام این بود که اگر با عقل الان به عقب بر می گشتم خیلی از کارها را انجام نمی دادم ولی اگر آن کارها را انجام نمی دادم عقل امروزم را نداشتم.

باشکوه ترین لحظه زندگیتان چه زمانی بوده است؟

باشکوه ترین لحظه زندگی ام تولد پارسال و افتتاحیه فروشگاهم بود که توانستم بیش از سه هزار نفر از دنبال کننده هایم را ببینم و با آنها حرف بزنم، آنها خانواده من هستند و بدون آنها نمی دانم چیکار کنم، تمام سعی خودم را می کنم قدر آنها را بدانم.

یک اتفاق ایده آل همین الان برای شما چه می تواند باشد؟

هیچ اتفاقی بهتر از این نمی تواند باشد که دوباره مردم کشورم خوشحال باشند، اگر فقط یک آرزو می توانستم بکنم این بود.

 

یک آرزو همین الان؟ و آرزویی که به آن رسیده اید؟

باز هم می گویم برگشت شادی و برکت به سفره های مردم کشورم و آرزویی که به آن رسیده ام: دیده شدن!

یکی از رویاهاتون که خیلی دست نیافتنی است؟

اینکه بزرگترین شرکت فیلم و انیمیشن سازی دنیا را داشته باشم.

اگر ماشین زمان داشتید به کدام دوره سفر می کردید؟

اگر ماشین زمان داشتم ترجیح می دادم به آینده سفر کنم و نتیجه اتفاق هایی را بدانم که الان هیچ کسی از آنها خبر ندارد، ما از اتفاقات گذشته به خاطر کتابها و روایت‌ هایی که وجود دارد خبر داریم ولی از آینده نه، دوست دارم به آینده بروم و از وقایع آن دوران مطلع شوم، چون طبق داستان‌ها و تاریخی که خوانده ایم هر سالی که جلو می رود زندگی برای انسان ها در کشورهای توسعه یافته بهتر و راحت تر می شود و دوست دارم بدانم زندگی در آینده ای که قرار است خیلی راحت تر و بهتر باشد چه شکلی است.

برای بهتر شدن دنیا چه می کنید؟

هزاران راه برای اینکه دنیا را به جای بهتری تبدیل کنیم وجود دارد، مثل لبخند زدن به بچه هایی که در خیابان می بینیم، بی مناسبت به هم هدیه دادن، بخشیدن همدیگر سر موضوعات کوچک و کینه ای نبودن، همه اینها باعث می شود دنیا به جای بهتری تبدیل شود و به نظر من همین نکات ریز خیلی تاثیرگذار هستند.

یک بیت شعر که همین الان به ذهنتان رسید؟

اگر بخواهم فقط یک بیت از شعرهایی که خیلی علاقه دارم انتخاب کنم شعر مولانا را انتخاب می کنم چون خیلی کتاب مثنوی معنوی را دوست دارم و چندین بار آن را خوانده ام، ملت عشق از همه دین ها جداست، عاشقان را ملت و مذهب خداست.

instagram: pooorblack

گفتگو: عباسعلی اسکتی
عکس: مهرشاد رضایی

تاریخ انتشار : 08 جولای 23 دیدگاه : بدون دیدگاه