امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۰۳ - Saturday 20th April 24

نگین معتضدی: نوروز یعنی؛ بوی سنبل و بهار نارنج - کلبه سرگرمی و کولاک

نگین معتضدی، متولد سوم مهر هزار و سیصد و شصت و سه، شمرون، لیسانس ادبیات نمایشی، بازیگر سینما و تلویزیون که در کارنامه هنری این هنرمند فیلم های سینمایی سپید و سیاه، خیابان یک‌ طرفه، شیرین قناری بود، به خاطر مهدی، بی‌ عنوان، دزد و پری، زندگی در دست تعمیر، موقعیت خطرناک یک شهروند، فقط شاگرد اول، لاله‌های واژگون، همه چی عادیه، ساعت ۵ عصر، دم‌ سرخها، دزد شاعر، مجموعه های تلویزیونی تکیه بر باد، شاید برای شما هم اتفاق بیفتد، مثل من، مثل تو، گذر از رنج‌ها، کشیک قلب، شهرک جیم، روزهای بهتر، سارق روح، کوبار، زیر همکف، زندگی شگفت‌انگیز است، راز ناتمام، مجموعه های نمایش خانگی ویلای من، شوخی کردم، ابله، شام ایرانی، دیو و ماه‌ پیشونی و اسکار دیده می شود، امین امانی، متولد بیست و یک اسفند هزار و سیصد و شصت و دو، کرمان، لیسانس کارگردانی که در کارنامه هنری این هنرمند سریال های راز ناتمام، دنیای گمشده، چارسو، پنج دری، خانه مادری، مزرعه بی بی گندم و فیلم های سینمایی ول وله، فرار از زندان، سیاه و سپید دیده می شود، با نگین معتضدی و امین امانی در آخرین روزهای اسفند هزار و چهارصد و دو گفتگویی صمیمی و خانوادگی داشته ایم که با هم می خوانیم.

بهار شما را یاد چه چیزهایی می اندازد؟

نگین معتضدی: بهار نوید یک شروع دوباره است و انگار امکان یک زندگی جدید را به شما می دهد، همانطور که طبیعت از یک خواب زمستانی بیدار می شود، انگار انسان هم برای یک زندگی جدید و یک شروع دوباره آماده می شود و برای من پر از حس زندگی است.

امین امانی: بهار من‌ را به دوران نوجوانی ام می برد که از کرمان به شهر جیرفت که شهر پدری من است سفر می کردیم و اتفاقی که در ذهن من ثبت شده این است که وارد شهر که می شدیم بوی گل بهار نارنج تمام شهر را پر کرده بود و این بو به حدی زیاد بود که مست آن می شدیم.

و نوروز را چگونه تعریف می کنید؟

نگین معتضدی: نوروز برای من همیشه پر از خاطره هایی است که خیلی برای من لذت بخش هستند، یکی از این خاطره ها این است که با مامانم به بازار تجریش می رفتیم و خرید شب عید را انجام می دادیم، می رفتیم ماهی قرمز می خریدیم و من تمام راه به شوق خرید ماهی قرمز و سمنو و تخم مرغ رنگی اینقدر به مامانم می گفتم کی می رسیم که کلافه اش می کردم، برای من نوروز پر از خاطره های زیباست، خاطره هایی که با بوی گل سنبل و بوی سرکه و خیلی چیزها که همیشه در ذهن من است تجسم می شود.

امین امانی: نوروز من را یاد کودکی ام و خانه مادربزرگم می اندازد که همه آنجا جمع می شدیم و لباسهای نو را به رخ همدیگر می کشیدیم.

چقدر به سنت ها اعتقاد دارید و آنها را انجام می دهید؟

امین امانی: به نظر من ما ایرانی ها به شدت وابسته به سنتها هستیم، یعنی به نوعی با آنها زندگی می کنیم چرا که ما را به خاطرات گذشته می برد، البته به نظر من تلفیق سنت و مدرنیته در دنیای امروز بسیار جذابتر است.

نگین معتضدی: شاید بیشتر بتوانم بگویم که اعتقاد دارم که وجود سنتها باعث حفظ فرهنگ هر کشوری است و نگهداری از این فرهنگ و سنتها برای بچه های ما خیلی لازم است، چون هر چقدر انسان به ریشه های خودش بیشتر باور داشته باشد قطعا ثمره بهتری می دهد، برای همین خیلی به سنت ها اعتقاد دارم و در هر شرایط کاری و با هر فشار کاری سعی می کنم که این سنتها را از یاد نبرم، مخصوصا نوروز را، مخصوصا شب یلدا را و شبهایی مثل چهارشنبه سوری را، به نظر من سنت ها خیلی چیزها در بطن خودش به ما یاد می دهد.

اگر در تعطیلات نوروز به سفر بروید، مقصد دلخواه شما کجاست؟

امین امانی: قطعا شهر کرمان!

نگین معتضدی: قطعا در تعطیلات نوروز با اینکه جاده ها خیلی شلوغ است، حجم زیادی از مردم به شهرهای مختلف سفر می کنند و این حجم از شلوغی من را خیلی اذیت می کند، اما یکی از علاقه مندی های من سفر به جنوب ایران است، به خاطر اینکه من جنوب را خیلی دوست دارم، جدا از مردم خونگرم، طبیعت زیبا و همه اینها کلا حال و هوای جنوب به حال و هوای من خیلی سازگار است، البته از شمال و مازندان و گیلان هم اینقدر خاطره داریم و دوست داشتنی هستند که علاقه مند هستم که بخواهم تعطیلات نوروز آنجا هم باشم.

قشنگترین اتفاق سال گذشته برای شما چه بوده است؟

نگین معتضدی: فکر می کنم پخش اسکار آقای مهران مدیری، چون در مواجه خیلی صمیمی و رو در رو با مردم قرار گرفتم و این اتفاق برای من خیلی دلچسب بود، تعاملی بود بین من و مردم که مدام در فضای مجازی سر قسمت هایی که پخش می شد با هم در ارتباط بودیم، شوخی می کردیم و این ارتباط مستقیم با مردم برای من یکی از قشنگ ترین اتفاقات سال گذشته بود.

امین امانی: سریالی ساختم برای شبکه اول سیما به نام راز ناتمام که بسیار کار سختی بود، اتفاق خوب سال گذشته پخش این سریال بود که خستگی کار از تنمان در شد.

و سه اتفاقی که دوست دارید در سال چهارصد و سه برای شما رخ بدهد؟

نگین معتضدی: قطعا اولی سلامتی خانواده ام، مادرم، همسرم، خواهرم و در کنار هم بودن ما و با عشق و سلامتی در کنار هم زندگی کردن، دوم اینکه دلم می خواهد که در کاری بازی کنم که با علاقه و توجه مردم روبرو شود، آن نقشی که دوست دارم را بازی کنم و نقشی باشد که مردم هم آن را دوست داشته باشند، نظرات مثبتی همراه داشته باشد و اتفاق سوم هم اینکه دوست دارم که ملت خوشحال، شاد، سلامت و پر از امیدی باشیم.

امین امانی: اول اینکه درگیر یک فیلمنامه سریال برای پلتفرم هستم و دوست دارم آن بسازم، دوم اینکه همسرم به خواسته هایش برسد و سوم اینکه تمام خانواده ام در سلامت کامل باشند.

چند شخصیت که دوست دارید لحظه تحویل سال در کنار سفره همراه شما باشند؟

امین امانی: پدر و مادرم که در کرمان زندگی می کنند، مادر زنم و تنها فرزندم آراد.

نگین معتضدی: قطعا اولین پیامی که فرهنگ و سنتهای ما دارد، چه یلدا، چه نوروز و چهارشنبه سوری گرد هم قرار گرفتن خانواده است، این یکی از چیزهایی است که در سنت ما خیلی به آن تاکید می شود و قطعا من هم دوست دارم که در لحظه سال تحویل مادرم، همسرم، خواهرم و پدرم کنار من باشند، پدر و مادر همسرم در کرمان زندگی می کنند و از ما دور هستند ولی حالا که بحث آرزو کردن است دوست دارم آنها هم در کنار ما باشند.

و یک آرزو برای لحظه تحویل سال؟

نگین معتضدی: شاید جواب من به این سوال کلیشه ای باشد ولی واقعیت قلب من است، قطعا مهمترین آرزویی که در لحظه تحویل سال دارم سلامتی است، برای خانواده، برای مردم ایران و تمام عزیزانی که یا درگیر هستند یا برای مساله مریضی در بیمارستان حضور دارند، از صمیم قلب برای همه آرزوی سلامتی و بهبود دارم.

امین امانی: واقعا اولین آرزوی من سلامتی خودم، همسرم و خانواده هایمان است و دوم اینکه در کارمان پیشرفت داشته باشیم.

شبیه کدام سین هفت سین هستید؟

نگین معتضدی: قطعا شبیه هیچکدام نیستم اما اگر بخواهم بگویم شبیه کدام سین هستم خب من چون به شدت به گل و گیاه علاقه دارم دوست شبیه سنبل باشم که با بوی خودش تمام سفره هفت سین را به یک فضای خیلی زیبا تبدیل می کند.

امین امانی: خودم را شبیه سماغ می بینم چون کباب کوبیده را خیلی دوست دارم!

و یک دروغ سیزده؟

نگین معتضدی: دروِغی که می تواند یکی از دروغ های من در زندگی باشد مهاجرت من از ایران است، چون من هیچ وقت چنین کاری نمی کنم و دوست دارم تا آخرین لحظه زندگی روی این خاک عزیز نفس بکشم.

امین امانی: دلار به هزار تومان می رسد!

ازدواج برای هنرمندان سخت تر از مردم عادی است؟

نگین معتضدی: از یک نظرهایی بله، چون ما در مرکز توجه رسانه ها هستیم و حجم بیشتری نگاه و توجه به ما است، قطعا یک سری حرفها و حدیثها، حاشیه ها و داستانها هم در کنار ازدواج ما وجود دارد، اما اگر از اول مبنا را بر این قرار بدهیم که حفظ حریم شخصی ما یکی از اولویت های ما باشد فکر می کنم دچار این سختی نشویم و از این پیوند زناشویی مراقبت کنیم.

امین امانی: صدرصد و دلیل آن مطرح بودن هنرمندان در انظار عمومی است، برای همین هر اتفاق کوچک یا بزرگی در روزمره زندگی شما بیفتد مردم شاهد آن هستند و به نظر و سلیقه خودشان آن را قضاوت می کنند، چه درست و چه غلط نظر می دهند و جالبتر اینکه مورد ماخذه قرار می گیرید!

معمولا اوقات فراغتتان را چگونه می گذرانید؟

نگین معتضدی: بیشتر سعی می کنم با خانواده باشم، خدا را شکر تفریحات مشترک زیادی با همسرم دارم و با هم دوست داریم پیاده روی برویم، به کافه برویم، فیلم و سریال خیلی زیاد نگاه می کنیم، کتاب خواندن که بخش جدانشدنی از زندگی من است، دوست دارم با مامانم و دوستانم وقت بگذرانم و کلا کنار آدمهایی باشم که برای من عزیز هستند.

امین امانی: جالب است بدانید تمام اوقات فراغت من کاملا با همسرم می گذرد و به فیلم دیدن و پیاده روی و سفر طی می شود.

خانم معتضدی بیشترین دایرکتی که دارید شامل چه می شود؟

نگین معتضدی: یکی از بیشترین دایرکتهایی که من می گیرم و خیلی برای من جالب است این که چقدر مردم ما باهوش هستند و چقدر یک نکته درونی را در من واضح می بینند که می گویند شما چقدر خجالتی هستید! این یکی از دایرکتهایی است که زیاد می گیرم که چطور شما بازیگر هستید که اینقدر خجالتی هستید؟ مخصوصا با رئالیتی شوهایی که پخش شده و من بیشتر خودم هستم تا بخواهم بازی کنم مساله خجالتی بودنم مساله ای است که خیلی درباره آن دایرکت می گیرم.

نظر مخاطبانتان در دنیای مجازی و واقعی چقدر برای شما اهمیت دارد؟

نگین معتضدی: صد درصد‌ نظر آنها برای من خیلی مهم است، تمام دایرکتهایی که برای من فرستاده می شود و تمام کامنتها را می خوانم و تا جایی که بتوانم سعی می کنم همه را جواب بدهم، خیلی وقتها بعضی ها از من می پرسند شما ادمین هستید یا واقعا خود نگین معتضدی هستید؟ چون واقعا نسبت به تمام نظراتی که می دهند پاسخگو هستم و اتفاقا دوست دارم یک تعاملی بین من و کسی که کار من را می بینند صورت بگیرد، پس صد درصد این نظرات مهم است، آنها را می خوانم و همیشه به آنها فکر می کنم.

خوش چهره بودن چقدر در بولد شدن یک هنرمند تاثیر دارد و آیا شما خوش چهره هستید؟

نگین معتضدی: بحث خوش چهره بودن در بولد شدن؟ فکر می کنم خیلی وقت است که سینمای ایران از این قضیه عبور کرده است و خیلی درگیر حتما قرار گرفتن یک بازیگر خوش سیما جلوی دوربین نیستیم، من فکر می کنم بازی و مهارت یک بازیگر الان دغدغه سینماگرها، کارگردانها و تهیه کننده ها برای حضور یک بازیگر در یک پروژه است، دقیقا همین اتفاق برای مردم هم افتاده و ببشتر بازی و حسها و واکنش های درست در موقعیت ها برای مردم دلچسب تر است.

از آنچه امروز هستید راضی هستید؟

نگین معتضدی: چقدر سوال سختی است که بخواهیم خودمان را یک ارزیابی جدی کنیم و ببینیم که آیا راضی هستیم یا نه، خیلی برای پاسخ دادن به این سوال باید فکر کرد و نمی شود به یک آره یا نه بسنده کرد، چون قطعا در یک زمینه هایی از زندگی راضی هستیم و در یک زمینه های دیگری از زندگی نه، من از زندگی شخصی خودم خیلی راضی هستم و فکر می کنم درست ترین جای جهان قرار گرفته ام ولی فکر می کنم از نظر کاری نه و هنوز خیلی خیلی باید تلاش کنم و بیاموزم تا به آن چیزی که می خواهم برسم و این خیلی قشنگ است چون شما را وادار به بهتر شدن می کند.

امین امانی: در مسیر زندگی بسیار راضی هستم و ازدواج با همسرم را بهترین اتفاق زندگی ام می دانم ولی در مسیر کاری کاملا نه چون با توجه به شناختی که از خودم دارم لیاقتم را بالاتر می بینم، البته اگر مافیای هنر به ما اجازه بدهد!

فکر می کنید ده سال بعد کجا باشید؟

نگین معتضدی: ده سال دیگر قطعا ایران هستم و قطعا مشغول کاری برای بازیگری هستم، فکر می کنم که نود و نه درصد اگر زنده باشم این شرایط را دارم.

امین امانی: من هم ده سال دیگر در خاکم ایران و مشغول ساختن فیلم هستم.

گفتگو: عباسعلی اسکتی
عکس: مهسا میرقدری

تاریخ انتشار : 11 مارس 24 دیدگاه : بدون دیدگاه