امروز : جمعه ۱ تیر ۰۳ - Friday 21st June 24

مهران حیدری: فیلم بین حرفه ای هستم! - کلبه سرگرمی و کولاک

گفتگوی کولاک با بازیگر و کارگردان

مهران حیدری: سینمای کوتاه یک دنیای مستقل در سینما است

مهران حیدری، متولد اول فروردین هزار و سیصد و هفتاد و دو، شیراز، دیپلم هنرهای نمایشی و لیسانس هنرهای دیجیتال، طراح، کارگردان که در کارنامه هنری این هنرمند می توان به بازی در نمایش های پابرهنه، لخت، قلبی در آغوش، آرت، آشپزخانه و طراحی و کارگردانی نمایش روبینسون و کروزو اشاره کرد، با مهران حیدری گفتگویی هنری داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از اینهمه فعالیت هنری سراغ کارگردانی رفته اید؟

خب دلیل اصلی این است که من عاشق تئاتر و سینما هستم و در دنیای صحنه و فیلم برای انتقال اندیشه و محتوای مدنظر مقام کارگردان بهترین سِمَت است؛ از زاویه دیگر اینکه برخلاف تصور عموم کارگردانی یک فرآیند صرفا هنری نیست و اگر به دویست، سیصد سال پیش برگردیم کارگردان بیشتر حکم‌ مدیریت و ارتباط بین افراد برای تولید یک اثر را داشته است، من از این روند ارتباط با افراد مختلف مثل بازیگران، طراحان و عوامل پشت صحنه بسیار لذت می برم پس کارگردانی برای من بهترین گزینه است.

شما برخلاف بسیاری از کارگردان ها تحصیلات آکادمیک این رشته را گذرانده اید، وضعیت سینمای امروز ما را چگونه می بینید؟

به نظر من دست آوردهای داخلی و خارجی سینمای ایران در طی سال های اخیر نشان داده که پتانسیل زیادی برای جذب مخاطب و حضور در بازارهای بین المللی دارد، اما یک سری از محدودیت ها باعث می شود که سینماگران مستقل نتوانند با خیال راحت ایده خود را به تصویر بکشند، در واقع برای تولید یک فیلم در ایران با ارگان های متفاوتی سر و کار دارید و از هر طرف یک نظر سلیقه ای روی اثر فیلم ساز تاثیر می گذارد، اگر این محدودیت ها و موانع کمتر شود قطعا با آثار درخشان تری روبرو می شویم و حال سینمای ایران بهتر خواهد شد.

ژانر محبوب شما در کارگردانی چیست؟ کارگردان محبوب دارید و آیا دنبال امضا خاصی برای خودتان در دنیای هنر هستید؟

به عنوان یک فیلم بین حرفه ای تمامی ژانر ها را دنبال می کنم اما در مقام کارگردان بیشتر به گونه فانتزی و آثار کارگردانانی مثل تیم وس اندرسون، تیم برتون،ا آرنوفسکی و… علاقه خاصی دارم و برای تولید آثار خودم در همین مسیر حرکت می کنم و از آثار آنها ایده می گیرم، اما بدون شک امضای خودم را خواهم داشت.

دوست دارید کدام بازیگرها در اول فیلم بلند شما بازی کنند؟

بازیگر مورد علاقه خودم در سینمای ایران محسن تنابنده است، به نظر من ایشان انعطاف بسیار عجیبی در خلق کاراکتر و تیپ های متفاوت چه در عرصه کمدی و چه درام دارند و قطعا اگر شرایط مناسب وجود داشته باشد اولین انتخابم برای فیلم بلند محسن تنابنده است.

می دانم که تعقیب کننده جدی دنیای فیلم کوتاه هم هستید، ساخت فیلم کوتاه چقدر می تواند پیش زمینه خوبی برای ساخت فیلم بلند باشد و چقدر تاثیر مثبت دارد؟

بله، سینمای کوتاه به تنهایی هم یک دنیای مستقل در سینما است و‌ حتی دوستانی را می شناسم که تعداد زیادی فیلم کوتاه ساخته اند و همچنان هم تمایلی به ساخت فیلم بلند ندارند، اما به هر حال ساخت فیلم کوتاه برای هر کارگردانی که قصد ورود به سینمای حرفه ای را دارد واجب است، چون هم می تواند راحت تر آزمون و خطا کند و هم جهان بینی شخصی خود در کارگردانی اش را پیدا کند.

فضا برای رشد جوانها در نمایش و تصویر ما چقدر مهيا است؟

فکر می کنم الان با وجود پلتفرم های فضای مجازی فضا برای شکوفا شدن راحت تر است چون در گذشته یک شخص با استعداد در یک شاخه هنری باید مسیر سختی را برای نشان دادن و ثابت کردن خود طی می کرد اما این روزها شما اگر استعداد و مهارت خاصی داشته باشید می توانید در صفحه شخصی خود آن را منتشر کنید و قطعا اگر ویژگی خاصی داشته باشید دیده می شوید.

سختی ها و شیرینی های این حرفه چیست؟

خب این سوال می تواند جواب مفصلی داشته باشد، چون سختی و شیرینی های این صنعت کم نیست و برای من به شخصه بیشتر شیرین است چون چه لذتی بیشتر از این که رویایتان را به تصویر بکشید!؟

مدیر برنامه یکی از مطرح ترین بلاگرهای اینستاگرام خانم پریسا پورمشکی هستید که ایشان سابقه بازی در چند سریال را دارند، از ایشان در کار خودتان استفاده خواهید کرد؟

فعلا در اولین اثر مشترکمان که یک فیلم کوتاه است ایشان در مقام تهیه کننده هستند اما قطعا با توجه به استعداد بسیار بالای ایشان در زمینه بازیگری در تولید آثار بعدی در این زمینه هم با هم همکاری خواهیم داشت.

خودتان به بازیگری علاقه ندارید و چقدر امکان دارد آن را تجربه کنید؟

قبلا برای من بازیگری و کارگردانی به یک نسبت جذابیت داشت و برای کارگردانان ارزشمندی مثل آقای حسن معجونی و علیرضا کوشک جلالی در مقام بازیگر روی صحنه اجرا کرده ام و تجربه بسیار لذت بخشی بوده است، اما رفته رفته کفه کارگردانی به بازیگری چربید و تمرکزم را روی کارگردانی گذاشتم اما قطعا در آینده نزدیک باز هم بازی خواهم کرد.

روزی سیمرغ کارگردانی جشنواره فجر را خواهید گرفت؟

به امید خدا.

و چند مورد از فیلم های مورد علاقه تان را بگویید.

سویینی تاد، هتل بزرگ بوداپست و قوی سیاه.

بیشتر در چه زمینه ای مطالعه میکنید؟

بخش زیادی از کتابخانه شخصی من به نمایشنامه تعلق دارد چون رشته تحصیلی من در هنرستان تئاتر بوده و همیشه از خواندن نمایشنامه لذت می برم، اما در زمینه ادبیات داستانی و کتب تخصصی سینما و تئاتر هم مطالعه دارم.

و نویسنده مورد علاقه شما کیست؟

شکسپیر و داستایوفسکی.

ورزش در زندگی شما چه جایگاهی دارد؟

به نظرم ورزش فقط برای تناسب اندام نیست و هر شخصی با هر شغلی باید ورزش کردن را به روتین زندگی خود اضاف کند، چون ورزش بیشتر از اینکه روی جسم ما تاثیر گذارباشد روی روح ما نیز تاثیر می گذارد، من هم به نوبه خودم سعی می کنم هر روز تایم مشخصی را به ورزش اختصاص دهم.

حرف آخر برای مخاطبان مجله کولاک؟

آرزوی شادی، سلامتی و موفقیت روزافزون برای تمام مردم.

instagram: mehranheydari72

تاریخ انتشار : 08 جولای 23 دیدگاه : بدون دیدگاه