امروز : جمعه ۱ تیر ۰۳ - Friday 21st June 24

نمایش «وقتی آنقدری که باید همدیگر را زجر داده‌ایم» در خانه هنرمندان ایران - کلبه سرگرمی و کولاک

مجتبی جدی متنی از مارتین کریمپ  نویسنده بریتانیایی را برای نخستین بار به روی صحنه می‌برد.

به گزارش روابط عمومی گروه، نمایش «وقتی آنقدری که باید همدیگر را زجر داده ایم» نوشته مارتین کریمپ با ترجمه خاطره کرد کریمی و کارگردانی مجتبی جدی که اقتباسی از رمان «پاملا یا پاداش پاکدامنی» نوشته ساموئل ریچاردسون است، از نیمه دوم آذرماه در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به روی صحنه می‌رود.
مارتین کریمپ نویسنده بریتانیایی، از مطرح ترین نمایشنامه‌نویسان معاصر جهان به حساب می‌آید و منتقدان ادبی جهان، او را در زمره نویسندگان پست مدرن و همچنین تئاتر تهاجمی به حساب می آورند. بعضی دیگر از منتقدان نیز، نوع شخصیت پردازی در نمایشنامه‌های کریمپ را با فیلم‌های دیوید لینچ مقایسه کرده‌اند و بر این باورند که شخصیت‌های سرسخت و بی‌رحم آثار کریمپ یادآور شخصیت‌های سرسخت، خشن و پیچیده آثار دیوید لینچ هستند. فرم و زبان نمایش از مهمترین ویژگی های این نویسنده به حساب می‌آید که می‌توان این ویژگی‌ها را در ادامه سنت نمایشی ساموئل بکت، هارولد پینتر و سارا کین دانست.


در نمایشنامه‌های کریمپ همه چیز در مرز حرکت می‌کند، در مرز تاریکی و عدم اطمینان. او نسبت به روابط انسانی دیدگاه تاریک و تلخی دارد. هیچ یک از شخصیت‌های آثارش عشق و لذت را عمیقا تجربه نمی‌کنند و در دنیایی تلخ و گزنده به سر می‌برند. بعضی از منتقدان نیز او را در زمره نمایشنامه‌نویسان تجربی می‌دانند.
مجتبی جدی پیش از این نمایش «سو قصدهایی به زندگی آن زن» از همین نویسنده را برای اولین بار در ایران و در شهر کاشان به روی صحنه برده است.
تا کنون حضور افرادی همچون؛ امیر پارسائیان‌مهر: مدیر روابط‌عمومی، وحید رزاقی: گرافیست، پریوش حاجی قدیری: طراح صحنه، نازنین یارویسی: طراح نور، آیسن آق آتابای: طراح لباس، وهاب ناصری‌منش: دستیار کارگردان در نمایش در نمایش «وقتی آنقدری که باید همدیگر را زجر داده‌ایم»،  قطعی شده است.

تاریخ انتشار : 03 دسامبر 23 دیدگاه : بدون دیدگاه