امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۰۳ - Tuesday 16th July 24

عرضه اولیه چیست؟ چگونه سهام عرضه اولیه بخریم؟ و پاسخ به سوالات متداول - کلبه سرگرمی و کولاک

عرضه اولیه به این معنی است که شرکتی برای اولین بار سهام خود را در بورس یا فرابورس عرضه کند. شرکت پس از تبدیل شدن به شرکت سهامی عام از خاص و ارزش گذاری قیمت در یکی از تابلو های بورسی درج می‌شود. شرکت‌ها معمولا به منظور جذب سرمایه‌گذاری‌های عمومی، اولین بار سهام خود را در بازار سرمایه به فروش می‌رسانند.

جهت کسب اطلاع کامل از مفهوم سهام عرضه اولیه، اطلاع رسانی، خرید و فروش و دیگر جزئیات،  توجه شما را به مطالب زیر جلب می کنیم.

عرضه اولیه چگونه اعلام می شود؟

در صورتی که یک شرکت از نظر عملکرد و بازدهی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، می‌تواند پس از کسب مجوزهای لازم از سازمان بورس، وارد این بازار شده و جهت عرضه سهام خود اقدام کند. به این ترتیب زمانی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بازار بورس یا فرابورس عرضه می‌شود، به آن عرضه اولیه گفته می‌شود.

بر طبق قانون سازمان بورس هر شرکت موظف می باشد تا حداقل ۴۸ ساعت قبل از عرضه اولیه سهام خود خبر ورود سهام جدید را در بخش اطلاعیه های سایت بورس یا فرابورس اعلام کند .

مثلا اعلام می گردد که عرضه سهام شرکت «a» در ساعت ۱۲:۳۰ آغاز می‌شود و هر سرمایه گذار می‌تواند ۱۰۰۰ سهم را در قیمت ۱۰۰ تومان سفارش بگذارد.

پس در این روش، قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل کاملا مشخص می‌شد و شما باید در ساعت مشخص شده سفارش خود را در سیستم ثبت می‌کردید. اگر هم تعداد سهم‌های تقاضا شده از تعداد سهم‌های عرضه شده بیشتر می‌شد، اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند.

چگونه سهام عرضه اولیه را بخریم؟

ساعت سفارش توسط ناظر بازار سازمان بورس اعلام می‌شود. پس از اینکه از ساعت سفارش گذاری مطمئن شدید در قسمت جستجو، نماد مورد نظر را جستجو کنید.

در مرحله بعد روی دکمه خرید کلیک ‌کنید. سپس قیمت خرید مورد نظر خودتان را با توجه به محدوده قیمت که در قسمت بالای صفحه مشخص شده است در حد بالاترین قیمت انتخاب و تعداد سهامی را که می‌خواهید وارد کنید. با فشردن دکمه خرید، سفارش برای شما ثبت می‌شود و در ساعات آغاز عرضه این معامله انجام ‌می‌شود.

آیا می‌توان روز معاملاتی بعد از عرضه اولیه باز هم از آن سهم خریداری کرد؟

بله. در روزهای معاملاتی بعد از عرضه اولیه می‌توانید سهام مورد نظر را خریداری کنید. با توجه به حجم زیاد تقاضا، بهتر است سفارش خو را در ساعت ۸:۴۵ و در بالاترین قیمت ثبت کنید.

چند روش خرید عرضه اولیه وجود دارد؟

روش های حراج و بوک بیلدینگ

روش اطلاع رسانی زمان عرضه اولیه چگونه است؟

اطلاع رسانی عرضه های اولیه از راه سایت سازمان بورس انجام می شود. همچنین شما می توانید برای اطلاع از آخرین اطلاعیه ها، بخش اخبار بورس را دنبال کنید.

 

تاریخ انتشار : 12 آگوست 23 دیدگاه : بدون دیدگاه