امروز : پنج شنبه ۳۱ خرداد ۰۳ - Thursday 20th June 24

سایت جدول یاب منبع بهترین های جدول کلاسیک - کلبه سرگرمی و کولاک

جدول کلاسیک یا کلمات متقاطع یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین جدول هاست که در ایران نیز از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. حل جدول کلاسیک پیچیدگی چندانی ندارد. کمی اطلاعات عمومی و بررسی خانه های جدولی، باعث پیش رفتن حل جدول خواهد شد.

گفته شده اولین جدول کلاسیک یا کلمات متقاطع در حدود یکصد سال قبل ابداع شد. یکی از نشریات انگلیسی در قرن نوزدهم اقدام به انتشار این پازل خاص کرد که تا آن موقع سابقه نداشت. شیوه حل ساده جدول کلاسیک باعث محبوبیت آن در بین مردم انگلیس شد.

البته اولین جداول کلاسیک بسیار ساده و ابتدایی بودند و بیشتر برای سرگرم کردن نوجوانان و محصلین کاربرد داشته است. به مرور و با به کار بردن سوالات تخصصی در حوزه های فرهنگ عمومی، سیاسی و تاریخی این جدول ها در بین افراد در سنین بالا هم مورد توجه قرار گرفت.

شکل خاصی از جدول کلاسیک در سال ۱۸۷۳ میلادی و در نشریه‌ی «سنت نیکلاس» به چاپ رسید. بعد از آن، جدول کلمات متقاطع به ایتالیا رفت و در یک نشریه‌ی ایتالیایی به‌عنوان «وقت‌گذرانی» منتشر شد. طراح دومین جدول دنیا «جوزپه آئیرولدی» بود. تا این سال جدول را با نام “پازل” یا “معما” می شناختند. در سال ۱۹۱۳ «آرتور وین» روزنامه ‌نگار انگلیسی‌تبار در نشریه‌ی «دنیای نیویورک» جدولی طراحی کرد که بسیار شبیه به جدول‌های امروزی بود و از آن به بعد نام آن از معما به جدول کلمه‌های متقاطع (cross word) تغییر کرد.

از آن پس طراحان جدول با درگیر کردن لغت نامه ها و فرهنگ ها به سوالات جدولی، اطلاعات عمومی مردم را به چالش کشیدند. گفته می شود در آن دوران هر هفته و با انتشار جدول، اقشار مختلفی از جوانان، محصلین، دانشجویان و… برای یافتن جواب به کتابخانه ها رجوع می کردند.

جدول به شکل کنونی در ایران برای اولین بار توسط “جهانگیر پارساخو” ابداع شد. او با الگو گرفتن از جدول های انگلیسی، جدول هایی مختص ایرانیان و به زبان فارسی طراحی و در نشریات منتشر کرد. حالا سالهاست ایرانیان و فارسی زبانان به حل این جدول ها مشغولند.

سایت جدول یاب با اتکا به سالها تجربه انتشار جدول در فضای عمومی مطبوعات از طریق نشریات “کلبه سرگرمی” و “کولاک” حالا اقدام به انتشار جدول های متنوع از جمله جدول کلاسیک آنلاین در فضای مجازی کرده است.

مسابقه جدول کلاسیک بی شک یکی از پر طرفدارترین بخش های سایت جدول یاب است. در پایان این مسابقه به برترین کاربران که نمرات بهتری کسب کرده باشند جوایزی اهدا می شود. مطمئنا حل جدول کلاسیک با جایزه می تواند انگیزه زیادی در علاقه مندان ایجاد کند.

جدول کلمات متقاطع اینترنتی در چند وقت اخیر گسترش زیادی بین طرفداران سرگرمی های معمایی و اطلاعات عمومی داشته است. سایت جدول یاب با نظر گرفتن تمامی سلایق و اصل بالا بردن اطلاعات عمومی، به روزترین جدول ها را در انواع کلاسیک، شرح در متن، سودوکو و واژه یابی برای علاقه مندان طراحی کرده است.

 

منبع: جدول یاب

 

 

تاریخ انتشار : 06 اکتبر 19 دیدگاه : بدون دیدگاه