امروز : پنج شنبه ۳۱ خرداد ۰۳ - Thursday 20th June 24

راضیه دهقان: به زودی «سوپراستار» می شوم! - کلبه سرگرمی و کولاک

گفتگوی اختصاصی کولاک با پدیده سریال نون خ ۴

دوست دارم نقش یک «زن دیوانه» را بازی کنم!

راضیه دهقان، متولد بیست و چهار آذر هزار و سیصد و شصت و نه، تهران، لیسانس معماری و فوق دیپلم‌ گردشگری، بازیگر تئاتر و تلویزیون که در کارنامه هنری این آرتیست می توان به نمایش های روح و جسم، بیداد هادی و همینطور سریال های میانبر، نقش خاک، پلاک سیزده، داستان یک شهر اشاره کرد، این هنرمند مربی حرفه ای تی ار ایکس است، پیانو و ساز ضربی هنگدرام را می نوازد، نقاشی می کشد و به اسکی و اسب سواری علاقه دارد، با راضیه دهقان که به نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون پدیده سری چهارم سریال نون خ بوده است در کافه پلاتو «وولند» گفتگویی صمیمی و مفصل داشته ایم که با هم می خوانیم.

چرا از اینهمه فعالیت هنری «بازیگری» را انتخاب کرده اید؟

به نظر من هر انسانی یک استعداد نهفته دارد که اگر بتواند آن را کشف کند به نتیجه دلخواه خودش و به هدفی که آرزوی آن را دارد می رسد، من هم خدا را شکر می کنم که این استعداد را در خودم دیدم و سریع آن را کشف کردم و در راستای تحقق این استعداد گام برداشتم، در نهایت هم به هدف و خواسته ام به کمک خداوند متعال رسیدم.

رسیدن به دنیای تصویر و دیده شدن چه المان هایی می خواهد؟

تصویر و دیده شدن و هنرنمایی در مقابل دوربین المان های زیادی از جمله استعداد، تمرکز، خود باوری، تسلط، احساس، عشق و در نهایت چهره، صدا و فاکتورهای از این قبیل می خواهد، البته نمی شود گفت که تمامی بازیگران همه این المان ها را در کنار هم دارند اما کسانی که از حداکثر این فاکتورها برخوردار هستند می توان آنها را سوپراستار نامید.

چگونه به پروژه نون خ چهار پیوستید و فکر می کردید این نقش با این استقبال مواجه شود!؟

یکی از عوامل انتخاب بازیگر در این سریال با من تماس گرفتند و پس از عنوان نقش و کاراکتر به بنده و بعد از این که فیلمنامه را خواندم احساس کردم که کارکتر نازار با شخصیت و روحیاتم بسیار نزدیک است، خدا را شکر خیلی سریع با این نقش ارتباط گرفتم و خوشبختانه و با افتخار در این سریال مشغول شدم.

همکاری با سعید آقاخانی چگونه تجربه ای بود!؟

جناب آقای سعید آقاخانی یا بهتر بگویم استاد آقاخانی واقعا که پدرانه و پر قدرت و نترس نه تنها برای من بلکه برای تمامی گروه واقعا زحمت زیاد و وافری کشیده اند، همکاری با ایشان خیلی موارد و نکته ها را به من آموخت، از جمله حرفه ای بودن، حرفه ای زندگی کردن، اعتماد به نفس، بزرگ بودن و خیلی چیزهای دیگر و واقعا از صمیم قلب آرزو دارم که بتوانم با ایشان دوباره همکاری داشته باشم و دوباره به من اعتماد کنند، از همین جا آرزو می کنم که در تمام مراحل زندگی شان همیشه موفق و سربلند باشند.

چه مقدار از آن صمیمیتی که در پشت صحنه اینچنین مجموعه هایی وجود دارد در نون خ وجود داشت؟

واقعا صمیمی ترین و حرفه ای ترین تیم و گروهی بود که در این چند سال در کارهایم می دیدم و از اینکه با کرد زبان های عزیز و مهربان کشورم هم زبان شدم خیلی لذت بردم، به شدت رابطه صمیمانه و گرمی در این گروه حاکم بود و تشکر می کنم از تمام هم تیمی های حرفه ای ام که من را در این سریال همراهی کردند.

دوست داشتید جای کدام شخصیت دیگر در سریال نون خ باشید؟

از آنجایی که این نقش به شخصیت و روحیه خودم بسیار نزدیک بود و خدا را شکر با این کاراکتر انس گرفتم و همه چیز همانطور که می خواستم صورت گرفت، پس به همین خاطر نقش نازار را خیلی دوست داشتم و بسیار از این نقش راضی بودم.

خوش چهره بودن چقدر در پیشنهاد نقش تاثیر دارد و آیا شما جزو بازیگران خوش چهره هستید؟

خب اول اينكه من يكی از فاكتور های مهم بازيگری جلوی دوربين را خوش چهره بودن و زيبايی ظاهر می دانم، زيبايی ظاهر و چهره خوب يكی از مهم ترين معيارهای بازيگری است و در تعيين كاركتر و نقش هاي مختلف تاثير بسزايی دارد، والله اين را ديگر بايد مردم نظر بدهند ولی فكر می كنم بله چهره مربوط به اين شغل و تاثيرگذار را دارم.

یک نقش عجیب که همیشه دوست داشته اید بازی کنید؟

به نظر من یک بازیگر باید بتواند تمامی نقش ها را دوست داشته باشد و بتواند همه آنها را به خوبی بازی کند، ولی من به شخصه خیلی دوست دارم کاراکترهای عشقی و احساسی بازی کنم، یک نقش را هم که خیلی دوست دارم بازی کنم نقش یک زن معتاد و مصرف کننده و هم چنین یک زن دیوانه و دارای جنون است که دوست دارم خودم را در این کاراکترها محک بزنم.

از کار بازیگران و کارگردانهای خارجی کدام را می پسندید؟

کارگردان و بازیگران مطرحی در سطح دنیا وجود دارند و اگر بخواهم به عنوان کارگردان و کسی که دوست دارم جلوی دوربین ایشان بازی کنم می توانم از آقای تاد فیلیپس کارگردان فیلم امریکایی جوکر در ژانر روان شناسی که در سال ۲۰۱۹ اکران شد نام ببرم و از بازیگران مورد علاقه من كه هيچ شباهتی هم از نظر روحی و جسمی با من ندارند می توانم از آقای دايان جانسون بازيگر معروف امريكايی نام ببرم.

و دوست دارید در کنار کدام هنرپیشه ها بازی و برای کدام کارگردانهای ایرانی بازی کنید؟

تمام كارگردانهای ايرانی واقعا حرفه ای و كار بلد هستند ولی با احترام به همه آنها دوست دارم با آقای اصغر فرهادی همكاری داشته باشم و در كنار ايشان خيلی چيزها بياموزم و تمام بازيگران ايرانی برای من قابل احترام هستند، ولی هميشه دوست دارم افتخار همكاری با آقای حامد بهداد را تجربه كنم.

نقشی بوده در میان فیلم های ایرانی که دوست داشته باشید بازی کنید؟

نقش و كاراكتر آقای نويد محمد زاده در فيلم سينمايي متری شش و نيم كه به نظرم يكی از آثار فاخر، تاثيرگذار و هميشگی در سينمای ايران بوده و است را خيلی دوست داشتم و اميدوارم در اين قالب تجربه بازی داشته باشم.

یک خاطره از سریال نون خ در رابطه با نقش خودتان برای مخاطبان ما تعریف کنید.

خاطره جالبي كه تو اين سريال داشتم اين بود كه با توجه به اين كه من نقش و گريمم يك خانم باردار بود كه خيلي ام جالب بود برام اين نقشو بازي كردن اين بود خاطرم كه تقريبا در اوايل روزهاي كار در سريال همه فك ميكردن من واقعا باردار هستم و نهايت مراقبت احساس و لطف رو نسبت به من داشتند و اين مسئله براي خوده من و تك تك عوامل كه از اين شرايط با خبر بودن خيلي جالب و جذاب بود

اینکه این سریال راجع به عزیزان کورد است چقدر در استقبال بیشتر مخاطب از آن تاثیر دارد؟

واقعا اين عزيزان و شيرين زبانان خيلی به بنده و سريال فيدبک های مثبتی را ارائه كردند و نهايت لطف و مهربانی را به ما داشتند، باعث تزريق انرژی بودند و حس خوب دلنشینی را به من و تيم سريال نون خ می رساندند، لازم می دانم كه از همه انها نهايت تشكر را داشته باشم و دست تک تكشان را به گرمی بفشارم.

 

لاقه مندی ها و تفریحات شما چیست و آخرین فیلم و کتاب خوبی که خوانده و دیده اید را معرفی می کنید؟

به سفر رفتن خيلی علاقه دارم و در مسافرت سعی می كنم بسيار نگاه كنم، بياموزم و آرامش بگيرم و مناطق مختلف در سراسر دنيا را ببينم و تجربه كنم، ورزش كردن را خيلی دوست دارم و برای سلامتی جسم و روح بسيار ارزش قائل هستم و به آن احترام می گذارم، از ديگر علاقه مندی هایم می توانم از موسيقی نام ببرم كه وقتی خودم می نوازم خيلی احساس آرامش درونی دارم، از جمله پيانو و هنگدرام كه واقعا با تمام احساس به آنها می پردازم و وقتی هم كه موسيقی گوش می دهم سعی می كنم كه به محتوای آن بپردازم و لذت ببرم و آرامش بگيرم، اخرين بار فيلم جوكر را به كارگردانی تاد فيليپس دیده ام و آخرين كتابی كه خوانده ام شفای زندگی نويسنده هی لوئيز كه با خواندن این کتاب واقعا تاثير مثبت و انرژی مضاعفی در خلل زندگی ام وارد شد.

پس موسیقی نقش مهمی زندگی شما قرار دارد، خواننده محبوب هم دارید؟

واقعا موسيقی نقش بسيار مهمی در زندگي و آرامش درونی من دارد و تقريبا می شود گفت تمامی اوقات فراغت من با پرداختن به موسيقی و گوش دادن موزيك پر می شود و از دوستان خواننده كه از صدایشان نهايت احساس را دارم می توانم از آقايان امير عباس گلاب و سينا شعبانخانی ياد كنم.

در سینما و تلویزیون دوست صمیمی هم دارید؟

بله قطعا تمامی همكاران و هنرمندان از دوستان من هستند كه به آنها حس دوستی دارم و با همگی صميمی هستم.

یک نکته جالب از خودتان برای مخاطبان ما؟

من فكر می كنم كه نكته جالبی كه می توانم از خودم برای شما بگویم اين است كه من به شدت انسان معتقد و دارای چهارچوبی از لحاظ دينی و مذهبی هستم، بر خلاف ظاهر و نحوه زندگی ام كه هميشه حتی در برخورد با مردم عزيز و دوست داشتنی هم اين نكته را به من يادآوری می كنند که اصلا اين رفتار و ظاهر و نحوه زندگی من با اعتقادات من همخوانی ندارد اما اینگونه نیست، به طوری كه اكثر مسافرت های من سفر های زيارتی می باشد، از جمله بارگاه امام هشتم ع مشهد الرضا و كربلای معلا كه در طی سال چندين بار به زيارت اين مكان های مقدس می روم.

اگر دوباره متولد شوید دوست داشتید در کجا و با چه شغلی این اتفاق بیفتد؟

واقعا از اين شرايطی كه برای من در كشور عزيزمان ايران مهيا است راضی هستم، به نظر من هيچ جای دنيا ايران عزيز ما نمی شود و من هم به شدت در مورد اين سرزمين تعصب و غيرت دارم، فكر می كنم اگر دوباره متولد می شدم به جز بازيگری هيچ حرفه ای را دنبال نمی كردم و در هيچ جای دنيا به جز ايران سبز دوست نداشتم متولد شوم.

شرایط مافیایی چقدر در تصویر و نمایش وجود دارد؟

من فكر می كنم در تمامی مشاغل و در تمامی دنيا نه تنها ايران مسائل مافيايی وجود دارد و فكر می كنم اين شغل هم مستثنا از اين قضيه نباشد، ولی باز هم به اين اعتقاد دارم كه برخورداری از استعداد درونی و لطف خداوند سمبه محكم تری نسبت به مسائل مافيايی و داشتن رانت و از اين قبيل مسائل می تواند باشد.

چیزی که از خودتان انتظار داشتید امروز باشید، هستید؟

خدا را شاكر هستم كه تقريبا به تمام چيزهايی كه می خواستم و انتظار آن را داشته ام رسيده ام و شرايط برای من مهيا شده ولی انسان ذاتا حريص و جاه طلب است و هميشه دوست دارد از چيزي كه است بيشتر باشد و من هم مطمئنا همين گونه هستم و دوست دارم به مراحل و درجات بالاتری دست پيدا كنم.

فکر می کنید ده سال بعد کجا هستید؟

مطمئنا و به ياری خدا و تمامی ائمه اطهار به خواسته و آرزويی كه دارم می رسم و در عرصه بازيگری به عنوان سوپراستار معرفی می شوم، البته فكر می كنم زودتر از اين زمان به خواست و آرزویم برسم.

Instagram: razieh.dehghaan_official

گفتگو: عباسعلی اسکتی

عکس: مهسا میرقدری

تاریخ انتشار : 29 آوریل 23 دیدگاه : بدون دیدگاه