امروز : جمعه ۱ تیر ۰۳ - Friday 21st June 24

آرشا: برای ماندگاری باید خاطره ساز شد - کلبه سرگرمی و کولاک

گفتگوی اختصاصی کلبه سرگرمی با خواننده پاپ
موسیقی من شبیه هیچکس نیست!

آرشا، متولد دوم خرداد هزار و سیصد و هفتاد و سه، مشهد، فارغ التحصیل رشته برق صنعتی، از سال هشتاد و هشت شروع به فعالیت در دنیای موسیقی کرده و در سال نود و هفت وارد فعالیت در حوزه پاپ شده است، از جمله کارهای شنیده شده او می توان به قطعه «نگو ‌نگفتی» و همچنین «دلم ‌دلم» اشاره کرد که مورد استقبال شدید مخاطبانش قرار گرفت و رکورد دابسمش در ایران را شکست، با «آرشا» که در عرصه دوبلاژ هم فعالیت می کند و ترانه آخر او به نام «پسر گل» با استقبال عجیبی در دنیای مجازی مواجه شده است گفتگویی بهاری داشته ایم که با هم می خوانیم.

موسیقی برای شما از کجا شروع شد؟

من بچه چهارم و آخر خانواده بودم و در خانه ما از متولد دهه سی که پدرم بود داشتیم تا دهه هفتاد که من بودم، من کودکی ام را با شنیدن موسیقی در تمام دهه ها سپری کرده ام و آنگونه که خاطرم است پخش نوار کاست در خانه ما هیچ موقع خاموش نمی شد.

از ترانه آخر شما، پسر گل به شکل عجیبی استقبال شد، بسیاری از بلاگرها آن را دابسمش کردند و مخاطبان زیادی پیدا کرد، در مورد سبک کاری خودتان صحبت می کنید؟

شاید برای شما جالب باشد که قطعه پسر گل کاملا اتفاقی ساخته شد، من معمولا سعی می کنم کارهای شاد را در فضای فان و شوخی بنویسم که یک‌ مقدار با کارهای موجود داخل مارکت ایران فرق داشته باشد، چون قصه موزیکهای شاد موجود داخل ایران همه یک داستان دارد آن هم این است که دو طرف یک رابطه در کنار هم دارند و خوش می گذرانند و یک سری کلمات تکراری گفته می شود و به نظر من برای مخاطب هم تکراری شده است و البته که نوشتن موزیک در این فضا را بیشتر برای خودم زنگ تفریح می بینم.

آینده آرشا را در مارکت امروز موسیقی ما کجا می بینید؟

قطعا حالا حالاها با این مارکت کار دارم و همیشه گفته ام که برای ماندگاری باید خاطره ساز شد و قطعا این زمانبر است، شنیده شدن در این مارکت شلوغ بسیار سخت است اما ماندگار شدن از آن هم سخت تر است و سعی می کنم تا در عمل نشان دهم که جایگاهم در آینده کجاست.

و امروز از جایگاهی که دارید راضی هستید؟ یعنی به نظر خودتان و با توجه به پیش بینی های خودتان باید در اینجا می ایستادید؟

خدا را شکر می کنم اما توقع من بسیار فراتر از حال حاضر است، همیشه به تلاش کردن شخص خود آرتیست بسته نیست و بعضی اوقات شرایط به سمت و سوی خوبی نمی رود، سال گذشته سال بسیار کم کاری برای من بود و با یک تراک حضور داشتم که همان هم به لطف خدا هیت شد اما امسال دیگر خبری از کم کاری نیست.

صفحه پرمخاطب و مخاطبان فعالی دارید، بیشترین دایرکتی که دارید شامل چه می شود؟

موزیک جدید کی میاد!؟

و بهترین تعریفی که از خودتان شنیده اید چه بوده است؟

اینکه فضای کارهایم در بین خواننده های مجاز در داخل ایران متفاوت است و مشابه ندارد.

صادقانه بگویید شهرت را دوست دارید؟

قطعا نمی توان گفت نه! تایید طلبی در فطرت ما آدم ها وجود دارد و اینکه عده ای با شما خاطره ای بسازند و شما در خلوت آنها شنیده شوید اتفاق ارزشمندی است، شناخته شدن من هم قطعا به واسطه همین اتفاق است و این برای من بسیار شیرین است.

و حاشیه را چطور؟ چرا سعی نمی کنید با حاشیه های بیشتر بیشتر دیده شوید؟

حاشیه را زیاد نیستم! اینکه من خواننده باشم اما امروز با یک اتفاق مثلا به خاطر در رابطه رفتن با فلان بازیگر در یک مقطع یک ماهه ترند شوم و باز برای ماه بعد در یک لایو اینستاگرامی صحبتهایی کنم که مثلا فلان شخص را بکوبم که بخواهم راجع به من حرفی زده شود و از این دسته صحبت ها را دوست ندارم، اعتقاد من این است که من یک خواننده ام و موسیقی من باید قابل بحث باشد نه زندگی و اتفاقات داخل آن،
حالا یک روز شاد و روز دیگر غمگین اما بحث من موسیقی است نه چیز دیگر.

شما معمولا تیم کاری ثابتی دارید، در همکاری تیمی به اختلاف نظر نمی خورید؟

تنظیم ها را با اشخاص مختلفی جلو برده ام اما اکثر کارها را با مویان (محمد تقیان) انجام داده ایم، به نظر من کار موفق تیمی بدون اختلاف نظر امکان ندارد، من و مویان با هم بزرگ شده ایم و سلایق همدیگر را به خوبی می فهمیم.

در بین خواننده هایی که داخل ایران هستند کسی وجود دارد که دوست داشته باشید با هم کار دوصدایی بخوانید؟

رابطه دوستانه بسیار خوبی با اکثر بچه های موسیقی داخلی دارم و شاید شنونده خیلی هایشان هستم اما در بین خواننده های مجاز علاقه ای به هم خوانی با کسی ندارم و تک خوانی را بیشتر دوست دارم.

اگر ویدئو بسازید دوست دارید بین بازیگرهای ایرانی کدام ها در این ویدئو بازی کنند؟

بازی خیلی ها را دوست دارم، علی الخصوص هومن سیدی، بهرام افشاری و ترلان پروانه و خیلی دیگر از اهالی فیلم و سینما را، قطعا برای ویدیو‌های جدید سراغ دوستان بازیگر خواهم رفت.

اگر با خودتان ملاقات کنید از خودتان خوشتان می آید؟

کلا آدم بدی کردن نیستم و سعی می کنم خاطره بدی در ذهن کسی به جای نگذارم، به نظر خودم فکر می کنم که خوشم بیاید (می‌خندد!)

اگر دوباره متولد شوید دوست دارید این اتفاق کجا و با چه شغلی رخ بدهد؟

قطعا دوباره به سمت موسیقی خواهم رفت، حال به هر شکلی اما دوست دارم آزادانه تر به آن بپردازم و صادقانه بگویم دوست داشتم در کشوری بودم که می توانستم آزادانه تر بسازم و آزادانه تر بخوانم اما شرایط در کشور من حکم می کند که در چهارچوب باشم و هستم.

یک نکته جالب از خودتان برای مخاطبان ما بگویید.

به شدت آدم خوش قولی هستم و زمان برای من بسیار مهم است.

آدم احساسی هستید؟

به غیر از یک مورد در زندگی ام خیر معمولا با منطق تصمیم نهایی را می گیرم.

و شبیه کدام شخصیت کارتونی هستید؟

کلا زیاد انیمیشن و کارتون ندیده ام اما فکر می کنم آدم خوش شانسی هستم پس در جواب می گویم لوک خوش شانس!

اسم کتاب زندگی تان را چی می گذارید؟

قطعا اسمش را می گذارم: انجام! و راجع به انجام دادن هر کاری که مثبت باشد می نویسم، اینکه اگر هرچه سریعتر ایده های مثبتی که دارید را انجام بدهید و بیش از حد فکر نکنید چه می شود.

دوست داشتید کدام ترانه از کدام خواننده را شما خوانده بودید؟

تا به حال به آن فکر نکرده ام اما کاری که از دیگران برای خودم زمزمه می کنم زیاد بوده و با صدای خودم آنها را دوست داشته ام اما اینکه بگویم کاش این کار خودم بود نبوده است.

یک آرزوی دست یافتنی و یک رویای دست نیافتنی؟

اینکه شرایط برای مردم کشورم عادی و زندگی ساده تر شود، شاهد اینهمه اتفاق تلخ در جامعه نباشیم و از نظر من رویای دست نیافتنی وجود ندارد، دست نیافتنی تر از قدم زدن روی ماه که بشر آن را انجام داده وجود ندارد.

اگر بخواهید یک دوست تخیلی انتخاب کنید آن چه کسی است؟

کارآگاه گجت به نظرم خوب باشد چون همه کار از دستش بر می‌آمد و شخصیت کاربردی داشت، من را یاد ابزارهای چندکاره می‌ انداخت که هم قاشق داشتند و هم انبردست و هم در بازکن، قطعا رفیق همه کاره به کار می‌ آید.

یک اتفاق ایده آل همین الان برای شما چه می تواند باشد؟

پخش آثاری که این همه مدت آماده کرده ام و برای آنها زحمت ها کشیده ام، اینجوری می توانم بعد از شنیده شدنشان نفس راحتی بکشم و حس رضایت داشته باشم.

مافیا و حسادت در بین خواننده ها و اهالی موسیقی چقدر وجود دارد؟

من همیشه گفته ام مافیا در تمام کارها یک چیز است و آن پول است، شما وقتی پول خوب خرج کنید مافیا موسیقی و سینما که سهل است هر مافیایی را راضی به همکاری می کنید، اگر بخواهم در موسیقی مثالی برایتان بزنم قطعی دیده اید که اشخاصی با پول آمده اند و چون درآمد خوبی داشته اند یک شبه به برنامه های ترند تلویزیونی مثل خندوانه، دورهمی و برنامه های اینچنینی رفته اند و درکمال ناباوری کنسرت هم در همین سالن میلاد گذاشته اند، حالا با صندلی های خالی اما می خواهم بگویم مافیا در موسیقی هم وجود دارد و اما حسادت در دل اهالی حرفه ای موسیقی جز برای سبقت گرفتن در کار جایی ندارد.

در ظاهر و لباس هایتان تغییرات چشمگیری دیده می شود، این تغییر از کجا آمده است؟

با یکی از دوستان نزدیکم به این نتیجه رسیده ایم وقت آن رسیده که سبک لباس ها را عوض کنیم و آن را انجام داده ام، کلیتش را دوس دارم و حس می کنم به کاراکتر موسیقی های جدیدم بیشتر نزدیک است.

پیشنهادی برای بازیگری داشته اید یا به آن فکر کرده اید؟

ابتدای همین امسال پیشنهاد بازی برای جناب آقای شریفی نیا را داشتم اما چون طنز بود و خودم را در حوزه فیلم طنز نمی بینم ترجیح دادم اولین حضورم را با فیلم طنز شروع نکنم، به طور کل سینما را خیلی سخت می بینم اما برای شخص خودم چیزی را دست نیافتنی نمی دانم پس قطعا آن را انجام می دهم.

به قول آقای مدیری: عاشق هستید؟

خیر! عاشق بوده ام!

چه چیز در هنر بیشتر شما را اذیت کرده است؟

قطعا برای یک هنرمند چیزی سخت تر از کم کاری وجود ندارد، اینکه شما دائم درگیر کارتان باشید اما به هر دلیل چیزی منتشر نشود بسیار آزار دهنده است، اینکه دیگران سراغ کار جدیدتان را در دایرکت و هر جای دیگر از شما می گیرند و شما نمی توانید چیزی را ارائه کنید واقعا سخت است.

اگر بخواهید یک شغل عجیب داشته باشید چه شغلی را انتخاب می کنید؟

از آنجایی که ماهی گیری تفریح مورد علاقه من است فکر می کنم می توانستم ماهیگیری را به عنوان یک شغل پیش بگیرم، تا امروز که به چشم تفریح بوده در آن موفق بوده ام.

نظرتان در مورد شخصیت های زیر را بگویید.

شادمهر عقیلی: مرد خاطره ساز موسیقی ایران
ناصر حجازی: مفهوم کلمه اخلاق ورزشی
بهروز وثوقی: ما گفتیم زدیم، شما هم بگین زده!
دیه گو مارادونا: اسطوره، یک کلام!
یاس: بی شک استاد و برادر بزرگتر، من به یاسر خیلی چیزها را مدیون هستم.
خسرو شکیبایی: اسم ایشان برای من یادآور خاطرات خوب سریال خانه سبز است و صدای ایشان به شدت نزدیک به صدای پدرم بود.
شاهرخ خان: سینمای بالیوود را اصلا دنبال نمی کنم!

حالا در پایان، در مورد کارهای جدید صحبت کنید.

کارهای جدید را واقعا به گونه ای ساخته ام که در مارکت داخلی ایران وجود ندارد و ادعا می کنم که به شدت متفاوت ساخته ام، فکر می کنم شوک خوبی به مخاطبین بدهم و راستش را بخواهید خودم هم نمی توانم برای انتشارشان زیاد صبر کنم.

عباسعلی اسکتی
عکس: احمد طاووسی

تاریخ انتشار : 05 مه 23 دیدگاه : بدون دیدگاه